https://www.facebook.com/kemikaliedetektiven

BPA-JAKT PÅ GOTLAND!

Inventering av bisfenol A i tallrikar

Nu undersöks i vilken grad det hormonstörande ämnet bisfenol A (BPA) finns i plasttallrikar i gotländska skolmatsalar. Det är väl bra! För varför ska barn äta på plast? (Jag gör det inte!) (sr.se). När tallrikarna diskas kan plasten med tiden luckras upp så att BPA frigörs (se bisfenol-A-i-djurburar). Men en del tycker att det finns värre saker än BPA i plasttallrikar, t ex sköljmedelslukt från andra barns kläder. Se kommentar till inlägget förskolor-avgiftas. Vad tycker du?
BLOGGPOSTA permalänk BPA-jakt på Gotland!

Both comments and pings are currently closed.

3 Kommentarer to “BPA-JAKT PÅ GOTLAND!”

  1. Lisa skriver:

    BPA i maten är oförsvarbart. Det vi andas in tas dock upp av kroppen inom loppet av sekunder (och ofiltrerat till skillnad från det vi äter som bryts ner och förs ut ur kroppen med hjälp av enzymer och andra fiffigheter). Det är dessutom lättare att välja att inte äta på en plasttallrik än att låta bli att andas när ett barn med sköljmedelskläder är i rummet. Sköljmedel (och parfymerade produkter som schampo, tvål, tvättmedel, deo, mm) har man ju dessutom på sig dygnet runt. http://media.mcs-sweden.se/2012/08/Sk%C3%B6ljmedel1.jpg Tråkigt att vi missar denna stora förorening i jakten på de trendiga ”miljögifterna”.

  2. Sherine skriver:

    Hej, det där med sköljmedelslukt i kläderna, vad är det som är skadligt med det? Är det allså att dem avger något skadligt via luften? Eller avses annat? Själv så har jag inte använt sköljmedel sen jag fick barn, men är ändå nyfken på vad som menas här då så klart andra runt omkring mig använder sköljmedel rätt friskt.

  3. admin skriver:

    Mitt sköljmedel är vatten! Det är onödigt att tillföra kemikalier till den rena tvätten, särskilt som dessa kan vara potentiellt hälsovådliga. Se andra stycket i den länk som ‘Lisa’ bifogade i sin kommentar.

Subscribe to RSS Feed