https://www.facebook.com/kemikaliedetektiven

EU-MÖTE OM CHEMTRAILS

Film om väderkontroll! 

Informationen om det som i folkmun kallas Chem-
trails (läs mer) har jag hittills uppfattat som rätt
fragmentarisk och konspiratorisk; att ett hemligt, storskaligt, sprayande från flygplan skulle pågå, främst i USA, för att stoppa klimatförändringarna, så att man kan fortsätta med ‘business as usual’.
En film från 2012 ger en lite mer nyanserad bild.
Kanske handlar det om kortsiktiga ekonomiska intressen snarare än om att rädda världen?
Ökar Chemtrails i själva verket den globala upp-
värmingen samtidigt som luft, mark och vatten förorenas och stormar, torka och tornados skapas?
Kontroll över vädret = kontroll över världen! 
Människor ville redan på 40-talet påverka vädret i militära syften, för att vinna typ ett krig, och senare för att få kontroll över ex. grödor och land. Om odlare går i konkurs pga av lokala väder-förändringar, kan man billigt köpa upp marken och ex. odla GMO-grödor (allt enligt en film). Tåligt utsäde från Monsanto kan lätt säljas till odlare som har drabbats av långvarit torka, som kanske har åstadkommits med hjälp av klimatspray. Det handlar om makt och pengar, menar man, och det antyds att Bill Gates (se tidigare inlägg) samarbetar med Monsanto. Låter lite långsökt. Hm.
Den 8–9 april hölls: EU-conference-on-weather-modification”, (där filmen visades, youtube).
EU-konferensen anordnades på initiativ av gröna och liberala grupper och den internationella organisationen Skyguard (program). Under mötet upprepades resolutionen från ett EU-möte 1999 (med Maj Britt Theorin som rapportör) då man ville försäkra sig om transparens och insyn när det gäller geoengineering (som det också kallas), något som hittills inte har uppnåtts. 
Istället, menar man, har felaktig information spridits, och oroliga medborgare har förlöjligats, samtidigt som EU-regeringar har förnekat att atmosfären har blivit en arena för militära och civila experiment med oklara syften som hotar människors hälsa. Inga vetenskapliga studier har gjorts på de substanser som sprids, men analyser visar på ökad halt av aluminium, barium och andra metaller i miljön. En del av mötesdeltagarna vill informera allmänheten om det som de ser som övergrepp på EU-principer som borde vara åtalbara. Hm, menar man att det klimatsprayas även i europeiskt luftrum? Eller att internationella lagar borde gälla då atmosfären är global?? Foto: från andra världskriget, där bombplanen skapar kondensslingor (Obs kolvmotorer)
P.s. Läs om D-vitaminbrist av klimatspray och om Bilderbergare som fortsätter med hemlisar & odemokrati! Vad tycker de om Chemtrails och klimathotet? Svenska kommuner är i varje fall inte-redo för det sistnämnda! BLOGGPOSTA permalänk EU-möte om Chemtrails

Both comments and pings are currently closed.

11 Kommentarer to “EU-MÖTE OM CHEMTRAILS”

  1. admin skriver:

    Filmen ”Why in the world are they spraying” är rätt lång – se den och bilda dig en egen uppfattning! (Jag kan ha missat nåt…)

  2. Tobbe skriver:

    Mycket bra skrivet!

  3. Pamela lawson skriver:

    Dom måste sluta att uttsätta befolkningen för detta övergrepp.

  4. admin skriver:

    När jag tidigare sett listor på de ämnen från Chemtrails som man menar ökat i bl a marken; aluminium, barium, strontium, mm, har jag tänkt att de kanske härrör från fyrverkerier
    https://kemikaliedetektiven.se/wordpress/?p=9644

  5. Lasse A. skriver:

    Som så mycket annat i vår moderna, men ack så förljugna värld, finns all anledning att ta detta på allvar. Människors värde är lika med noll när det kommer till kritan.

    ”Foto: flyguppvisning som inget har med Chemtrails att göra!”

    Hur vet man det? ;)

  6. admin skriver:

    Lasse – notera korrigering/tillägg i informationen om fotografiet i inlägget från en f.d. pilot som skriver:
    ”Foto från andra världskriget, där bombplanen skapar kondensslingor. (Obs kolvmotorer, inte jetmotorer) Troligen är bilden från anflygning långt före målet, innan man kan bli sedd och angripen av jaktflyg eller luftvärn.
    Något som ibland ”sprayas” är flygbränsle för att minska vikten inför landning (plockat ur eget minne, bör kollas). Gäller troligtvis plan som just startat och av någon anledning tvingas återvända! Vet inte om denna ”sprayning” syns eller ej.”

  7. Anders H skriver:

    @Admin – Dumpning av bränsle händer undantagsvis precis som du skriver, när man måste landa men är tyngre än ”max landing weight”. Under mina 23 år i SAS har jag bara gjort det EN gång. Det görs under stort ståhej, man måste ha tillstånd från flygledningen så att det inte sker framför andra flygplan, eller över tätbefolkade områden. Dessutom sänder man varning på nödfrekvensen och berättar vad man gör, var man är och på vilken höjd. Dumpningen avbryts innan man sjunker under 10tusen fot (3.000m). Bränsledumpning syns inte. Det görs i 6-800km/tim. Utloppsrören för bränsledumpning sitter långt ut på vingarna, långt från motorerna.
    Det är bara i långdistansplan man anser det nödvändigt att offra vikt på att installera dessa extrapumpar.
    Är det bråttom, nödsituation, landar man oavsett vikt.

    Kommentar. Förorening av luft, mark och hav sker alldeles utmärkt via ”vanliga” luftföroreningar, vid förbränning. T.ex. sprider kolkraftverk mycket Hg. Högre skorstenar skickar det längre bort.

  8. Robert Franklin skriver:

    Fotot med de åtta flygplanen är fejkat!
    Bakgrunden saknar helt nyanser. En normal himmel består inte av en enda nyans. Nyansen är med RGB 8 bits skala 137, 140, 145.
    Detta tyder på att flygplanen är inklistrade ovanpå en grå bakgrund. Med andra ord: Bilden saknar normal himmel. Redigeringen är troligen utförd med Photoshop eller något annat bildredigeringsprogram.
    Flygplanens kurs sammanstrålar i en punkt nära bildens vänsterkant. Avståndet mellan vingspetsarna står inte i proportion till perspektivet. Flygplanen längst bort är för stora relativt de närmsta flygplanen. Bredden på strimmorna är oxå oproportionerliga. Strimmorna är inklistrade. Man ser detta tydligt om flygplanens kurser markeras med räta linjer vilka då sammanstrålar i en målpunkt i vänster kant av bilden. Proportionerna mellan flygplanen, strimmorna och avståndet till målpunkten stämmer inte överens.

  9. Anders H skriver:

    @ Robert. Jag tror inte att fotot är fejkat. Jag håller med om att det ÄR sällsynt med foto från andra världskriget visande kondensationsstrimmor från bombare. Rent taktiskt är det katastrofalt eftersom man syns så tydligt. Det är därför jag tror det är taget under anflygning långt innan man kommer in över fiendeland.

    Här en film från dåtiden. Kanske är det samma formation.
    http://jazzroc.wordpress.com/2008/10/20/33-what/

    Samma sajt. Ett foto m BigBen i förgrunden, jaktstrid i bakgrunden.
    http://jazzroc.wordpress.com/2008/10/19/34-wwii-contrail-story/battle-of-britain-london-contrails/

    Den sajten är inne på mitt spår, artikeln försöker lugna skräcken för ”chemtrails”.

  10. [...] vann över företaget (inlägg) och att Mon-santo skulle ha nåt att göra med s.k. Chemtrails (inlägg) verkar långsökt. Hur som helst så har man från Monsantos sida hävdat att genmodifierade [...]

  11. [...] Och hur pålitlig är jag själv? Var jag för okritisk när jag skrev inlägget ‘Chemtrails i EU-möte‘. Lät jag mig påverkas av den suggestiva film jag berättade om, [...]

Subscribe to RSS Feed