https://www.facebook.com/kemikaliedetektiven

ADHD AV INSEKTSGIFT!

Men vilka drabbas??

Är det insekterna som får ADHD?? Nej, hur skulle det se ut!?* Det är möss, och störningen tycks vara bestående. Tråkigt för dem, men vem bryr sig, för inte finns det väl nåt samband mel-lan ämnet deltametrin, som bl a finns i medel mot myror, och ADHD hos människor? 
Jo, forskare har funnit att barn med höga halter av pyretroider** (dit deltametrin hör) i urin mer än dubbelt så ofta som andra får diagnosen.
De har nu också visat att möss som utsattes för deltametrin som foster eller via mjölk, fick störningar i hjärnans dopaminsystem, blev hyper-aktiva och fick svårare att fokusera, och precis som när det gäller människor med ADHD, drab-bades hannarna i högre grad. Forskarna (vid Rutgers University i USA) menar att gravida och små barn kan vara extra känsliga för pyretroider: pesticide-may-increase-risk/adhd
Det är inte första gången som det varnas för att barn kan skadas av deltametrin, se Hemska-hundhalsband! (Farlig-av-fastingmedel) Mer om pyretroider i inlägget Autism-av-insektsmedel!
*) Insekterna paralyseras och dör av deltametrin (om de inte har utvecklat resistens). (viki)
P.s. Fler Autism-&-adhd-artiklar! BLOGGPOSTA permalänk ADHD av insektsgift! 
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Subscribe to RSS Feed