Bekämpningsmedel i vanligt boxvin!
Populäraste-boxviner-innehåller-bekampningsmedel, skriver Svd. Inte så konstigt med tanke på hur mycket insektsmedel som används på just vin-druvor där det inte finns något gränsvärde för ämnena. Ett 60-tal tillsatser är tillåtna i EU. ”Enligt TV4:s Kalla fakta kan var tredje dold tillsats eller ämne orsaka allergi- eller överkänslighetsreaktioner”. (tv4 Kalla Fakta)
Tillsatser kan ge baksmälla!
Forskare misstänker att ”tillsatser eller pesticider kan ge symptom som andningsbesvär, snuva, nysningar, huvudvärk, illamående och magbesvär. De kan inte utesluta att det är tillsatserna som orsaker baksmälla, inte främst alkoholen”. Precis vad jag alltid tänkte förr när jag som känslig blev typ bakfull redan under pågående party. Bag in boxens insida består oftast av polyetenplast (som i mjölkförpackningar), men här är en komplett-bag-in-box-med-aluminiumpäse för egentillverkning. Inte så miljövänlig! Varudeklarerat-vin vore inte helt fel, så att man kan välja. Själv väljer jag alltid ekologiskt vin i glasflaska. (Milljöaktuellt) BLOGGPOSTA permalänk Biverkningar av boxvin!


Ja, vi köper ekologiskt, på flaska… Hoppas fler vaknar och kräver ekologiskt!
Försökte söka på byggande och isolering här på bloggen din! Har du skrivit något om lösull/pappermassa/cellulosamassa som så många lägger in i sina hus som isolering idag?!! Finns med alternativen BORSYRA (fortplantningshämmande) och AMMONIUMPOLYFOSFAT och/eller aluminiumhydroxid. Ja, så är det med dagens ”miljövänliga återanvänningsvänliga” isolering. Suck. Har läst och sökt och gjort inlägg själv. Vilken av dessa ämnen är att föredra, pest eller kolera?
Har du ngn aning om detta?! Vill kunna sova tryggt i mitt blivande hem!
Snart kommer även vin att innehållsdeklareras om undantaget försvinner, och Systembolaget kommer att testa en del viner inklusive ekologiska. Det framgick av Tv4 Nyheter igår.
Angående isolering så valde jag hampaisolering mellan undergolv och nytt plankgolv i en sekelskifteslägenhet jag bodde i på 90-talet. Var väldigt nöjd med det.
Jag kommer ev. att publicera det material jag har om isolering mm, men inte riktigt än.
Å TACK! Den första jag stött på som har hampa som isolering. Efter ca 15 h med läsande och sökande på datorn… Jag bor i Finland och detta fås i Sverige. Blir dyrt. Kanske för dyrt. Maken suckar.