https://www.facebook.com/kemikaliedetektiven

LÄSKIG LEKSAK

-Den stinker! Jag har lagt den i en plastpåse, för jag stod inte ut, säger Mia på telefon. 

Då måste det vara riktigt illa, tänker jag. När till och med hon reagerar, Föremålet eller föremålen för hennes aversion ser ut så här:

:

De här plastleksakerna har hennes barnbarn fått med sig gratis från en hamburgerstaurang i Heron City. Vilken är hon lite osäker på. Barnen gillar visst inte heller lukten, eftersom de bara har öppnat den ena förpackningen. Men att något avger en stark lukt behöver i och för sig inte betyda att det är giftigt. Lika lite som att allt som är luktlöst skulle vara ofarligt.   

Men Mia, undrar jag, hur luktar dom egentligen? Bajs och skunk? Eller har de nån annan mer svårdefinierad bouquet?

- Kemiskt, svarar hon. Fränt, stickande och irriterande.

Skulle kunna vara en blandning av FOFar (se boken Impotensmadrassen), plasttillsatser, kanske syntetgummi .

Dags att ställa lite frågor. Även det som är gratis räknas nämligen som en vara. Och då kan ”värstinglistan” (se hemsidan) tillämpas. För leksaker finns det fler förbud. Kanske innehåller gubbarna mjukgörare? Fast de brukar lukta mer sötaktigt….Undrar var den är tillverkad..

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Subscribe to RSS Feed