https://www.facebook.com/kemikaliedetektiven

EKOLOGISK ALOE-REPUBLIK?

Får besök av mina gamla grannar, Dado och Soile. En av dem bor numera i Republiken Montenegro som har 600.000 invånare. Berg och hav och många ekologiska satsningar. Så många att man ibland till och med kallar sig Ekologiska Republiken Montenegro. Den första i världen.

-Men man måste ta det med en nypa salt, säger Dado. -Det är en ambition och en inrikting men montenegriarerna har ännu inte lärt sig att sopsortera ordentligt. Men det kommer….

Ken inte hitta nån sida som bekräftar det här med ekologisk republik, men jag hittar information om ekologisk odling.

www.organic-world.net/montenegro.htlm

Jag föräras ett prov på dylik odling – lite färsk ekologisk medicinsk Aloe Vera. Vilken tur! Då slipper jag riskera att bli fet av Aloe i plastflaska. Läs om ”plastbantning” i kapitlet Plufsig av plast i boken Impotensmadrassen eller i senare inlägg. Om nån känner till en Aloe Vera-produkt i GLASFLASKA så hojta till! .

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Subscribe to RSS Feed