ALTERNATIVT AMALGAM? (2)
Är amalgamet ett aprilskämt?
Forts. på ”Alternativt-amalgam” om ANA2000 (ett namn som låter bekant).
Ringer VD vid Nordiska Dental i Ängelholm, Mattias Falkheimer.
Berättar att jag har fått kännedom om deras nya amalgam och frågar
Hur får ni ANA2000 att hålla ihop utan kvicksilver”
- Det är inte utan kvicksilver, säger han, låter lite häpen.
Men kvicksilver nämns inte på er sida. Och det står ju NEW på förpackningarna, säger jag förvånad röst. Måste inte allt innehåll nämnas?
-Slutprodukten innehåller kvicksilver, men vi tillverkar bara alloypulvret*. Kvicksilvret kommer från annat håll. Men ni levererar väl hela slutprodukten? Svar: -Ja!
Vartdå, frågar jag. Amalgam är ju förbjudet i Sverige.
-Vi säljer bara utomlands! Jag: Men det finns väl nån slags undantag i Sverige?
-Ja, folk tror att det är förbjudet, men det är det inte. Men man måste begära tillstånd från Social-styrelsen. Hur mycket säljer ni totalt? -Han: -Vilken tidning skriver du för?
Vet inte om jag ska skriva nåt. Det är ju ingen nyhet att amalgam fortfarande innehåller kvicksilver!
-Varifrån fick du informationen att det inte skulle göra det?
Från en forskare. Men det kan ju ha varit ett aprilskämt. (skrattar)
Han skrattar inte. -Om du har fler frågor får du skicka dem skriftligen via mail, säger han bestämt.
För övrigt blev jag själv lurad vid första titten på den luriga företagssidan (som alltså inte är ett aprilskämt). Undrar om jag inte skrev om ANA2000 redan år 2000 när det kan ha varit nytt, för att det innehåller mer koppar än vanligt amalgam? Eller minns jag fel?
”Silver fillings” (som nämns på sidan 1) innehåller (liksom allt dentalamalgam) också kvicksilver (ca 50 % och ca 30 % silver), men man har valt att inte kalla dem ”mercury fillings” (=kvicksil-verfyllningar). Inte för att skämta, utan av andra skäl….
*) alloypulvret, som blandas med (lika mycket) kvicksilver till amalgam, utgör alltså ca 50 % av amalgamet, men framställs ändå som utgörande 100 % på företagets sida. Är det ok?
———————————————————
FÅR MAN DÖLJA INFORMATION OM HÄLFTEN AV INNEHÅLLET I EN PRODUKT?
Det finns ett generellt exportförbud för kvicksilver, med undantag för bl a dentalt kvicksilver för yrkesmässigt bruk, dock endast till andra EU-länder, får jag veta av Johan Forsberg, vid Kemi-kalieinspektionen. Han saknar uppgifter om hur mycket amalgam som säljs/ezporteras.
-Företagen är skyldiga att registrera uppgifterna, men vi får bara information vid en kontroll.
Måste inte hela inneållet framgå vid annonsering, etc, särskilt när det handlar om en i Sverige förbjuden ingrediens, frågar jag.
Han ska återkomma när han fått min länk, bildat sig en uppfattning och kollat upp det.
P.s. Nordiska Dental är så vitt jag vet Sveriges enda amalgamtillverkare!
TILLBAKA till HUVUDSIDAN Alternativt-amalgam.